Kalendarz wydarzeń
Kalendarz wydarzeń

Sport

MotoGP 2021: fantastyczny sezon dla Ducati w liczbach

2021-11-17


W ostatnią niedzielę na torze imienia Ricardo Tormo, niedaleko Walencji w Hiszpanii, zakończył się sezon MotoGP, który pozostanie w historii Ducati. Czas na podsumowanie tego fantastycznego sezonu w liczbach. 

W 2021 roku producent z Borgo Panigale osiągnął następujące wyniki:

 • 2021 był najlepszym rokiem dla Ducati pod względem miejsc na podium w MotoGP. Aż 24 razy pięciu różnych zawodnicków stanęło na podium: Pecco Bagnaia, Jack Miller, Jorge Martín, Johann Zarco i Enea Bastianini. To rekord dla Ducati, dla którego drugim najlepszym sezonem był 2019 z wywalczonymi 17 miejscami na podium. 
 • Z siedmioma zwycięstwami Ducati jest producentem, który w 2021 roku osiągnął najwięcej tryumfów. Jedenaście to rekord zwycięstw włoskiego producenta w jednym sezonie i sięga 2007 roku.
 • Po raz pierwszy od debiutu w MotoGP w 2003 roku, aż trzech zawodników na motocyklach Ducati wywalczyło miejsca na podium w jednym Grand Prix. Stało się to w ostatniej rundzie sezonu 2021, GP Walencji wygrał Pecco Bagnaia przed Jorge Martínem i Jackiem Millerem.
 • Ducati zdobyło tytuł konstruktorów drugi rok z rzędu i trzeci w swojej historii MotoGP. Pięciu zawodników przyczyniło się do zwycięstwa z 357 punktami: Pecco Bagnaia (167 punktów), Jack Miller (63 punkty), Johann Zarco (86 punktów), Jorge Martín (25 punktów) i Enea Bastianini (16 punktów).
 • Zespół Ducati Lenovo zdobył drużynowy tytuł mistrza świata w MotoGP z 433 punktami. To drugi tytuł mistrza świata zdobyty przez fabryczny zespół Ducati. W 2007 roku Ducati zdobyło swój pierwszy tytuł mistrza świata konstruktorów, a Casey Stoner został mistrzem świata.
 • Po raz pierwszy w historii Ducati w MotoGP trzy motocykle Ducati pojawiły się na trzech pierwszych polach startowych podczas Grand Prix Włoch i Emilii Romanii. Bagnaia wywalczył pole position w kwalifikacjach przed kolegą z drużyny Jackiem Millerem i kolegą z Ducati Lucą Marinim. To samo wydarzyło się w ostatnim Grand Prix sezonu, gdzie Jorge Martín z Pramac Racing Team startował z pole position, przed Bagnaią i Millerem.
 • W każdym Grand Prix rozgrywanym w sezonie 2021 przynajmniej jedno Ducati startowało z pierwszego rzędu. Spośród 54 miejsc w pierwszym rzędzie dostępnych w 18 zawodach Grand Prix włoski producent uzyskał 30. Oznacza to, że motocykle Ducati zajmowały w tym sezonie 55% miejsc w pierwszych rzędach.
 • Zawodnicy Ducati Lenovo Team wystartowali z pierwszego rzędu, z pierwszych dwóch pozycji, trzykrotnie w tym roku: w GP San Marino, GP Emilii Romagna i GP Algarve.
 • W 8 z 18 wyścigów rozegranych w tym sezonie co najmniej dwoch zawodników Ducati stanęło na podium.
 • Tylko w 4 z 18 wyścigów rozegranych w tym sezonie żaden zawodnik Ducati nie stanął na podium. W 17 z 18 wyścigów, które odbyły się w tym roku, co najmniej jedno Ducati finiszowało na czterech pierwszych pozycjach. Tylko na Sachsenring najlepszym zawodnikiem Ducati okazał się Bagnaia, która zajęła piąte miejsce.
 • Po raz pierwszy w historii Ducati MotoGP zawodnik Ducati z niezależnego zespołu satelickiego odniósł zwycięstwo. Jorge Martín z zespołu Pramac Racing zwyciężył w GP Styrii.
 • Jorge Martín zdobył pierwsze pole position w drugim Grand Prix sezonu 2021, w swoim debiutanckim roku w MotoGP. W tym samym Grand Prix Hiszpan również zdobył swoje pierwsze podium. Dzięki tym sukcesom Jorge został nagrodzony jako najlepszy debiutant w MotoGP 2021 roku.
 • Kolega z drużyny Martína, Johann Zarco, zdobył tytuł najlepszego zawodnika z ekipy satelickiej.
 • Wspierany przez Ducati, zespół Pramac Racing, zdobył tytuł Najlepszego Niezależnego Zespołu MotoGP w 2021 roku.
 • Zawodnicy Ducati Lenovo Team, Pecco Bagnaia i Jack Miller, osiągnęli najlepszy w historii rezultat w Mistrzostwach Świata MotoGP 2021. Z 252 punktami Bagnaia zakończył sezon na drugim miejscu, 26 punktów za zdobywcą tytułu Fabio Quartararo. Miller ukończył sezon na czwartym miejscu ze 181 punktami, 97 punktów za liderem.
 • Z czterema zwycięstwami (w Aragonii, Misano, Portimão i Walencji) Bagnaia została czwartym kierowcą Ducati, który zdobył najwięcej zwycięstw w MotoGP na Desmosedici GP.

W dniach 18 i 19 listopada na Circuit de Jerez – Ángel Nieto, zespoły i zawodnicy Ducati powróciły na tor, aby ropocząć zimowe testy w ramach przygotowań do sezonu 2022 MotoGP.