Kalendarz wydarzeń
Kalendarz wydarzeń

Nowości

Nowy Hypermotard V2: lżejszy i potężniejszy niż kiedykolwiek wcześniej

2025-11-05


Dwadzieścia lat po prezentacji prototypu Hypermotarda na targach EICMA 2005, producent z Borgo Panigale pisze nowy rozdział w historii „Hypera” dzięki nowym modelom V2 i V2 SP. Hypermotard czwartej generacji to całkowicie przeprojektowany motocykl, który czerpie inspirację z legendarnego modelu i przenosi go w przyszłość dzięki zupełnie nowej bazie technicznej i niepowtarzalnemu designowi.

Nowy Hypermotard V2, zainspirowany prototypem z 2005 roku, reinterpretuje jego charakterystyczne cechy, nadając mu współczesny i radykalny charakter. Opływowy przód, kształt zbiornika paliwa i podwójny wydech pod ogonem to stylistyczne nawiązania do pierwszego modelu 1100, dzięki czemu V2 jest natychmiast rozpoznawalny jako Hypermotard. Rezultatem jest nowoczesny i kompaktowy motocykl, który na pierwszy rzut oka emanuje lekkością. Hypermotard V2 i V2 SP to najlżejsze i najmocniejsze Hypermotardy w historii. Dzięki zredukowaniu masy o 13 kg (14 kg w przypadku SP) w porównaniu z poprzednim modelem 950, są zwinniejsze, bardziej responsywne i ekscytujące niż kiedykolwiek wcześniej.




Przód nowego Hypermotarda V2 jest robotyczny i nowocześnie zaprojektowany, zgodnie ze stylem dążącym do ekstremalnej prostoty: światła do jazdy dziennej wkomponowane zostały w reflektor, który stanowi główny element przodu. Czysta, minimalistyczna stylistyka uzupełnia lekką konstrukcję mechaniczną, tworząc niezwykle kompaktowy motocykl.

Wersja SP jest jeszcze bardziej wyrazista dzięki złotemu zawieszeniu Öhlins, zaciskom Brembo M50, białym kutym kołom i elementom karbonowym. Oprócz dedykowanego malowania, nawiązującego do 20 lat od powstania pierwszego prototypu, Hypermotard V2 SP wyróżnia się również rozwiązaniami technicznymi, które jeszcze bardziej podkreślają jego charakter.


Nowy silnik Ducati V2 o pojemności 890 cm³ idealnie pasuje do Hypermotarda. To najlżejszy dwucylindrowy silnik, jaki kiedykolwiek wyprodukowało Ducati (54,4 kg, czyli o 6,42 kg mniej niż poprzednia jednostka napędowa Testastretta 11°), a dzięki unikalnemu w tym segmencie systemowi zmiennych faz rozrządu IVT zapewnia dużą moc w całym zakresie obrotów i szybką reakcję na każde otwarcie przepustnicy, co jest cechą niezbędną w Hypermotardzie.

Z mocą 120 KM jest to najmocniejszy silnik, jaki kiedykolwiek zamontowano w Hypermotardzie. Osiąga obroty powyżej 11 000 obr./min, ale co ważniejsze, oferuje maksymalny moment obrotowy 94 Nm, z którego 70% jest dostępne już przy 3000 obr./min, co zapewnia imponujące przyspieszenie na wyjściach z zakrętów. Co więcej, krótsze przełożenia i wyższy moment obrotowy na każdym biegu sprawiają, że Hypermotard V2 jest szybszy i bardziej responsywny niż poprzedni model. Wiodące w swojej klasie interwały przeglądowe (kontrola luzu zaworowego co 45 000 km) gwarantują, że zabawa nigdy się nie kończy. Dla posiadaczy prawa jazdy kategorii A2 dostępna jest wersja z mocą ograniczoną do 35 kW.

Motocykl jest lekki i wąski między nogami, a pozycję jazdy w stylu supermoto zapewnia szeroka kierownica. Tekstura siedzenia i paneli bocznych zainspirowana została tą zastosowaną w Panigale V4, co pozwala lepiej czuć motocykl. Niższy prześwit w porównaniu z poprzednim modelem zwiększa stabilność i precyzję jazdy, bez utraty zdolności motocykla do łatwego pochylania się w zakrętach. Hypermotard V2 został również zaprojektowany tak, aby odpowiadać kierowcom o każdym wzroście, dzięki zestawowi obniżającemu zawieszenie i różnym siedzeniom dostępnym wśród akcesoriów Ducati Performance.

Unikalna w tym segmencie rama monocoque, opracowana specjalnie dla Hypermotarda, integruje silnik jako element konstrukcyjny, zapewniając maksymalną lekkość i kompaktowość. Stalowa tylna rama pomocnicza nawiązuje do pierwszego Hypermotarda, a aluminiowy, dwustronny wahacz, inspirowany wahaczem Ducati Hollow Symmetrical Swing z Panigale V4, zapewnia sztywność i charakterystyczny design.

Nowe podwozie sprawia, że motocykl jest intuicyjny i precyzyjny. Wersja standardowa wyposażona jest w regulowane zawieszenie Kayaba, natomiast SP jest wyposażona w regulowane zawieszenie Öhlins (widelec NIX30 z goleniami o średnicy 48 mm i amortyzator STX 46), zapewniające bardziej wyrafinowane, wyścigowe prowadzenie, dzięki lepszej zdolności do niwelowania mikronierówności nawierzchni, zapewniając jednocześnie niezbędne wsparcie podczas hamowania. Obie wersje wyposażone są w amortyzator skrętu Sachs.

Hypermotard V2 posiada odlewane felgi aluminiowe z oponami Pirelli Diablo Rosso IV 120/70 i 190/55. W wersji V2 SP kute felgi aluminiowe, ważące aż o 1,56 kg mniej, poprawiają zwinność i precyzję prowadzenia. Są one obute w opony Pirelli Diablo Rosso IV Corsa, a do jazdy po torze można zastosować opony typu slick.

Obie wersje wyposażone są w kompletny układ hamulcowy Brembo z dwiema przednimi tarczami o średnicy 320 mm. Hypermotard V2 jest wyposażony w zaciski M4.32 z radialną pompą hamulcową PR18/19, natomiast SP wykorzystuje zaciski M50 i pompę PR16/21, co zapewnia doskonałe osiągi na torze.


Nowy Ducati Hypermotard V2 jest wyposażony w najnowszej generacji pakiet elektroniki oparty na 6-osiowej platformie pomiarowej, która wykrywa przechyły boczne, pochylenia i odchylenia w czasie rzeczywistym, umożliwiając szybką, precyzyjną i skalibrowaną interwencję wszystkich systemów asystujących, takich jak Cornering ABS, Ducati Traction Control (DTC), Ducati Wheelie Control (DWC) i Engine Brake Control (EBC). Każdy z tych elementów można regulować na wielu poziomach, aby lepiej dostosować motocykl do każdej sytuacji, poprawiając osiągi podczas jazdy sportowej lub stabilność i bezpieczeństwo na nawierzchniach o niskiej przyczepności.

Cztery zdefiniowane tryby jazdy (Race, Sport, Road i Wet) modyfikują zachowanie motocykla w zależności od sytuacji. Kierowcy mogą modyfikować te tryby, aby dostosować każdy z nich do swojego indywidualnego stylu jazdy.

Wszystkie informacje wyświetlane są na nowym, 5-calowym wyświetlaczu TFT o rozdzielczości 800x480 pikseli. Oferuje on trzy tryby informacyjne, wybierane za pomocą nowego joysticka: Road, Road Pro i Track, każdy z automatycznym przełączaniem między widokiem dziennym i nocnym. Każdy z tych trybów prezentuje najistotniejsze informacje, aby zmaksymalizować czytelność. W trybach Road i Road Pro na ekranie pokazane są najważniejsze informacje dotyczące jazdy po drogach, natomiast w trybie Track wyświetlacz koncentruje się na najważniejszych informacjach dotyczących jazdy torowej i pokazuje w czasie rzeczywistym poziom ingerencji poszczególnych systemów, podobnie jak w modelu Panigale V4.

Hypermotard V2 oferuje cztery poziomy Cornering  ABS. Poziomy 1 i 2 przeznaczone są do jazdy po torze, a poziom 2 integruje funkcję Slide by Brake, pozwalając kierowcom nauczyć się panować nad wchodzeniem w zakręty jak profesjonalni zawodnicy supermoto. Poziomy 3 i 4 są zoptymalizowane pod kątem jazdy po drogach, oferując maksymalne bezpieczeństwo.

Dzięki tej zaawansowanej elektronice, uzupełnionej o nowy system Ducati Quick Shift 2.0, który sprawia, że zmiana biegów jest bardziej bezpośrednia i precyzyjna, Hypermotard V2 zapewnia przyjemność i bezpieczeństwo na drodze, a także dobrze sprawdza się na torze, gdzie znacznie przewyższa poprzedni model 950. Hypermotard V2 SP będzie również oferował funkcje Ducati Power Launch i Pit Limiter.


Dla tych, którzy chcą zwiększyć wszechstronność lub osiągi Hypermotarda V2, Ducati opracowało gamę akcesoriów Ducati Performance, zaczynając od układu wydechowego stworzonego we współpracy z Termignoni. Ci, którzy chcą nadać swojemu Hyperowi bardziej agresywny charakter, mogą wybrać podwójny tłumik lub zamontować kompletny układ wydechowy, niehomologowany do użytku drogowego, który zwiększa moc o 3,6 KM, zmniejsza wagę o 4 kg i nadaje Hypermotardowi jeszcze bardziej angażujący dźwięk.

W zakresie elektroniki dostępne są akcesoria przeznaczone do codziennego użytku, takie jak Ducati Multimedia System (DMS) do łączności ze smartfonem przez Bluetooth oraz nawigacja Turn-by-Turn. Motocykl posiada również funkcje gotowe do jazdy na torze, takie jak system pomiaru czasu Lap Timer Pro z modułem GPS. Szeroka gama elementów z włókna węglowego i aluminium pozwala uzyskać jeszcze bardziej Hyper-look.


#Ducati #HypermotardV2 #HypermotardV2SP #DucatiWorldPremiere #Ducati2026 #DWP2026