Kalendarz wydarzeń
Kalendarz wydarzeń

Nowości

Ducati przedstawia nowego Streetfightera V4 i Streetfightera V4 SP2: ewolucję „Fight Formula” na 2023 rok

2022-10-20


Rodzina Ducati Streetfighter V4 na rok modelowy 2023 ewoluuje wraz z rozwojem gamy Panigale V4. Charakteryzuje się nową konfiguracją podwozia oraz pakietem najnowszej generacji elektroniki: różne krzywe momentu obrotowego na każdym biegu, tryb jazdy na mokrej nawierzchni oraz tryb Full Power, który pozwala silnikowi uwolnić swój pełny potencjał. Streetfighter V4 SP2 w ekskluzywnej specyfikacji modeli „SP” stanowi szczyt ewolucji „Fight Formula”.

W piątym odcinku serii internetowej Ducati World Première 2023 producent z Bolonii zaprezentował nową rodzinę Streetfighter V4. Dzięki modelom V4 i V4 S, a także najbardziej wydajnym V4 SP2, Ducati kontynuuje ewolucję zwycięskiej formuły „Fight Formula”, aby pozostać na szczycie segmentu z niezrównanym poziomem wyposażenia.Zaprezentowany w 2020 roku Streetfighter V4 odniósł natychmiastowy sukces i wyznaczył nowe standardy w segmencie supersportowych nakedów. Doceniany za agresywną i oryginalną stylistykę, z charakterystycznym frontem inspirowanym komiksowym Jokerem, Streetfighter V4 od razu wzbudził zachwyt wśród entuzjastów.

Naturalną ewolucją rodziny Streetfighter jest podążanie za innowacjami wprowadzonymi w Panigale V4, ale w wersji pozbawionej owiewek, z wysoką i szeroką kierownicą oraz charakterystycznymi skrzydłami aerodynamicznymi. Motocykl napędzany jest jednostką Desmosedici Stradale o mocy 208 KM, która zapewnia niesamowite osiągi przy masie wynoszącej zaledwie 178 kg.

Ducati Streetfighter V4 2023 wyraża swój sportowy charakter dzięki standardowej konfiguracji jednoosobowej, z dostarczonymi podnóżkami i siedziskiem pasażera.Design Streetfightera V4 jest bezpośredni i minimalistyczny, z przednią lampą LED w kształcie litery V, która przypomina Panigale V4. Niski, pochylony do przodu przód, który przedłuża mocne linie baku, nadaje Streetfighterowi V4 wyglądu drapieżnika. Zbiornik paliwa, o pojemności zwiększonej do 17 lirów, ma taki sam kształt jak w modelu Panigale V4 2022. Został przeprojektowany, aby zapewniać kierowcy lepszą pozycję podczas hamowania i pokonywania zakrętów.

Nowa rama „Front Frame” i Desmosedici Stradale pozostają odsłonięte tworząc czystą, wyrafinowaną formę. Streetfighter w wersji V4 S na rok modelowy 2023 jest dostępny w nowej kolorystyce Grey Nero. Kontrast między szarością, a różnymi odcieniami czerni nadaje bardziej agresywnego charakteru i uwydatnia wyposażenie techniczne, takie jak hamulce i zawieszenie.W najnowszym modelu zaimplementowano strategię Power Modes opracowaną dla Ducati Panigale V4 i V4 S, oczywiście z kalibracją dedykowaną dla silnika Desmosedici Stradale napędzającego Streetfightera. Do dyspozycji prowadzącego są cztery poziomy mocy silnika: Full, High, Medium i Low. Tryb pełnej mocy pozwala silnikowi wyrazić swój pełny potencjał za pomocą krzywych momentu obrotowego bez filtrów elektronicznych, z wyjątkiem pierwszego biegu. Dla trybów High i Medium Power opracowano nowy system zarządzania mapą Ride by Wire z dedykowaną kalibracją dla każdego z sześciu biegów. Z kolei tryb Low, przeznaczony do jazdy po nawierzchniach o niskiej przyczepności, ogranicza maksymalną moc do 165 KM i oferuje wyjątkowo kontrolowaną reakcję przepustnicy.

W Streetfighterze V4 2023 wprowadzono zupełnie nowy tryb jazdy Wet, aby jazda była jeszcze bezpieczniejsza na mokrych nawierzchniach. Dla wersji S i SP2 standardowe wyposażenie wzbogacono o akumulator litowo-jonowy, lżejszy o 1,7 kg od poprzedniego (ten sam, który zamontowany jest w Streetfighterze V4 SP).Tablica rozdzielcza nowego Streetfightera V4 podąża za ewolucją Panigale V4. Grafika została zoptymalizowana, aby informacje były bardziej przejrzyste i czytelne. Podobnie jak w Panigale V4, moment optymalnej zmiany biegów sygnalizowany jest zielonym diodą. Tryb wyświetlania „Track Evo”, który odwzorowuje układ używany w MotoGP, gwarantuje natychmiastowy podgląd na najważniejsze parametry i interwencję systemów elektronicznych.

Streetfighter V4 2023 ewoluuje również dzięki nowemu oprogramowaniu Engine Brake Control (EBC) EVO 2, które gwarantuje lepszą stabilność i precyzję w fazach hamowania i wchodzenia w zakręty. Oferuje inną kalibrację na każdym biegu, w trzech różnych poziomach. Nowa strategia została opracowana w celu zoptymalizowania intensywności hamowania silnikiem w zależności od obciążenia tyłu. W pierwszej fazie hamowania, gdy tylne koło jest mało obciążone, EBC EVO 2 zapewnia mniej intensywne hamowanie silnikiem, a następnie zwiększa je w miarę zbliżania się do szczytu zakrętu. Wprowadzone modyfikacje zmniejszają również blokowanie tylnego koła na najbardziej wymagających odcinkach hamowania.

W Streetfighterze V4 2023 wdrożono również nową strategię dla Ducati Quick Shift (DQS), która poprawia płynność zmiany biegów przy każdym stopniu otwarcia przepustnicy. Zmiana przełożeń podczas użytkowania na drodze jest płynniejsza, a na torze zapewnia większą stabilność motocykla.

Prócz wymienionych elektronicznych usprawnień dodano również aktualizację strategii sterowania wentylatorem chłodzącym. Oferuje większy komfort termiczny kierowcy przy typowych prędkościach jazdy na drogach.W nowym Ducati Streetfighter V4 podwozie podąża za ewolucją rodziny Panigale V4, zapewniając poprawę stabilności i bezpieczeństwa jazdy. Podwozie obejmuje przednią ramę i jednostronny wahacz, oba wykonane z aluminium, z widelcem upside-down i mechaniczną regulacją w wersji V4. Streetfighter V4 S wyposażony jest z kolei w półaktywne zawieszenie Öhlins (odwrócony widelec NIX30 43 mm i amortyzator TTX36) z interfejsem SmartEC 2.0, który zyskuje na wszechstronności, skuteczności i szybkości ustawień. Ponadto wersja V4 S w wyposażeniu standardowym oferuje felgi Marchesini z kutego aluminium, co przekłada się na lepszą zwinność podczas zmiany kierunku oraz reakcję podczas przyspieszania i hamowania dzięki redukcji mas nieresorowanych.

Podobnie jak w Panigale V4, oś wahacza w Streetfighterze V4 2023 jest umieszczona o 4 mm wyżej, co przekłada się na większą stabilność, precyzję i zdolność do utrzymania trajektorii podczas wychodzenia z zakrętów i przyspieszenia. Rozkład masy przesuwa się do przodu, a tym samym zwiększa się dokładność i prędkość wchodzenia w zakręty. Prowadzący ma większą pewność podczas hamowania i na zakrętach dzięki zmienionemu kształtowi zbiornika paliwa. Masa gotowego do jazdy Streetfightera V4 S wynosi teraz 197,5 kg.

Silnik Desmosedici Stradale o pojemności 1103 cm3, spełanijący normę Euro 5, dostarcza 208 KM mocy przy 13 000 obr./min i maksymalnie 123 Nm momentu obrotowego. Po prawej stronie silnika znajduje się osłona sprzęgła z Panigale V4, która pozwala na łatwy montaż suchego sprzęgła.Maksymalne osiągi Streetfightera V4 2023 uwalnia topowa wersja SP2 w numerowanej wersji. Motocykl przystosowany jest do jazdy na torze dzięki ekskluzywnemu wyposażeniu technicznemu, które łączy „Fight Formula” ze specyfikacją „SP”.

Streetfighter V4 SP2 jest oferowany w ekskluzywnych barwach „Winter Test”. Malowanie zostało zaprojektowane przez Centro Stile Ducati, czerpiąc inspirację z motocykli Ducati Corse używanych podczas przedsezonowych testów mistrzostw MotoGP i WorldSBK. Matowa czerń w połączeniu z matowym wykończeniem karbonowym felg i błotników kontrastuje z jaskrawoczerwonymi akcentami i blaskiem zbiornika ze szczotkowanego aluminium.

Pięcioramienne obręcze z włókna węglowego są o 1,4 kg lżejsze niż te z kutego aluminium zamontowane w Streetfighterze V4 S. Redukują moment bezwładności o 26% z przodu i 46% z tyłu, dzięki czemu motocykl jest znacznie zwinniejszy i lżejszy podczas zmiany kierunku. Zaciski hamulcowe Brembo Stylema R gwarantują wysoką siłę hamowania, a także wyjątkowo stałą wydajność nawet w przypadku długotrwałego użytkowania na torze.W Streetfighter V4 SP2 jednostka Desmosedici Stradale jest wyposażona w suche sprzęgło STM-EVO SBK, które poprawia skuteczność podczas sesji torowych i jazdy na limicie. Skuteczność i pewność jazdy gwarantuje też zawieszenie Öhlins ze sprężynami i hydrauliką identycznymi jak w Panigale V4.

Wyposażenie uzupełniają regulowane podnóżki aluminiowe, które umożliwiają prowadzącemu znalezienie optymalnej pozycji, przedni błotnik z włókna węglowego oraz akcesoria przydatne na torze, takie jak otwarte sprzęgło z karbonową osłoną, czy zaślepki do demontażu lusterek i uchwytu tablicy rejestracyjnej.
Produkcja modeli Streetfighter V4 i V4 S rozpocznie się od stycznia 2023 roku, natomiast wersji V4 SP2 od marca. Paleta kolorów obejmie Ducati Red i nowe malowanie Grey Nero, które zarezerwowane jest wyłącznie dla wersji „S”.

Ducati oferuje szeroką gamę akcesoriów, które pozwalają spersonalizować Streetfightera V4, czyniąc go jeszcze bardziej sportowym. W pełni wyścigowy wydech Ducati Performance by Akrapovič pozwala na redukcję masy całkowitej o 5 kilogramów i podnosi maksymalną moc do 220 KM. Poziom głośności mieści się w granicach 105 dB (102 dB z zainstalowanym dB killerem).

Katalog akcesoriów zawiera też między innymi układ tłumików wydechowych dopuszczonych do ruchu ulicznego, ale także koce grzewcze do opon i stojaki dla tych, którzy chcą używać Streetfightera V4 na torze. Pełny przegląd akcesoriów dostępny jest na stronie ducati.com.


#StreetfighterV4 #PushForward #StreetfighterV4SP2 #TheUltimateFormula