Nowy silnik V4 Granturismo

19/10/2020

•          Ducati zaprezentowało nowy silnik V4 Granturismo. Będzie on napędzać nową Multistradę V4, która zostanie zaprezentowana 4 listopada.

•          Silnik V4 Granturismo został opracowany z myślą o jak największej płynności pracy i rekordowo długich okresach międzyserwisowych.

•          Kompaktowy i lekki, wydajny, zapewniający pokaźne momenty obrotowe: silnik zaprojektowany na długie podróże, który jednocześnie zapewnia wspaniałe emocje i sportowy charakter.

Nowy silnik V4 Granturismo

Borgo Panigale (Bolonia, Włochy), 15 października 2020 r. - W Borgo Panigale rozpoczyna się właśnie nowa era. Firma Ducati przedstawia publiczności nowy V4 Granturismo – silnik będący wyposażeniem długo oczekiwanej nowej generacji Ducati Multistrada, która zostanie zaprezentowana już 4 listopada.

 

Niezwykle kompaktowy, lekki, wydajny, zapewniający pokaźne momenty obrotowe silnik, zaprojektowany z myślą o długich podróżach, nie zaniedbując przy tym emocji i sportowego charakteru.

Zbudowany w oparciu o najnowszą technologię oraz najlepsze dostępne materiały, aby zagwarantować trwałość i niezawodność, V4 Granturismo wyróżnia się rekordowymi okresami międzyserwisowymi i został stworzony jako serce motocykla o wysokiej wydajności i dynamice, gotowego do zwiedzania każdego zakątka planety wraz z jego właścicielem.

 

Silnik został zaprezentowany publiczności za pomocą filmu, w którym Claudio Domenicali - dyrektor generalny Ducati - oraz inżynierowie i technicy, którzy śledzili rozwój silnika, ujawnili entuzjastom Ducati wszystkie jego tajemnice i cechy.

Każdy wybór techniczny dokonany podczas rozwijania projektu V4 Granturismo® miał na celu zapewnienie maksymalnej płynności działania w połączeniu ze znacznym wydłużeniem okresów międzyserwisowych.

 

Nowa konstrukcja wykorzystuje rozrząd oparty o klasyczne sprężyny, co wydłuża okres międzyserwisowy przewidziany dla V4 Granturismo® do 60 000 km. Dane liczbowe zostały uzyskane w ramach dogłębnych analiz Ducati, które były prowadzone na etapie stosowania materiałów, procesów i rozwiązań technicznych opracowanych wokół systemu Desmodromic. Wszystko to w połączeniu z rozrządem opartym na sprężynach, który w porównaniu z Desmo powoduje mniejsze naprężenia podzespołów, pozwoliło na wyznaczenie wyjątkowego kamienia milowego, nigdy wcześniej nie osiągniętego przez silnik motocyklowy. Ponadto silnik zapewnia dużą regularność pracy na niskich obrotach i przy niskich obciążeniach, nie zapominając przy tym o osiągach, mocy na wysokich obrotach i zasięgu prawdziwego silnika sportowego: V4 Granturismo dostarcza 125 kW (170 KM) mocy przy 10.500 obr/min, a maksymalny moment obrotowy to 125 Nm (12,7 Kgm) przy 8.750 obr/min. Wszystko to w zgodzie z rygorystycznymi normami homologacyjnymi Euro 5.

 

Dzięki wadze 66,7 kg V4 Granturismo może pochwalić się rekordową lekkością, będąc o 1,2 kg lżejszym od dwucylindrowego Testastretta zastosowanego w poprzednim modelu Multistrada 1260. Pojemność 1.158 cm3 okazała się być idealnym rozwiązaniem pod względem osiągów, lekkości i wymiarów silnika V4, który może być niewiarygodnie lekki i kompaktowy. W porównaniu z silnikiem poprzedniej generacji, V4 Granturismo jest o 85 mm krótszy, 95 mm niższy i tylko 20 mm szerszy. Kompaktowość tej konstrukcji umożliwiła inżynierom Ducati umieszczenie silnika w ramie w sposób bardziej efektywny i centralny, aby pozytywnie wpłynąć na położenie środka ciężkości motocykla, ze wszystkimi wynikającymi z tego korzyściami.

V4 Granturismo odziedziczył również pewne elementy wynikające z doświadczenia zdobytego przez Ducati w świecie wyścigów, takie jak decyzja o zastosowaniu przeciwbieżnego wału korbowego, który poprawia prowadzenie i zwinność motocykla, a także wykorzystanie technologii "Twin Pulse", zdolnej do zaoferowania potężnej, ale doskonale łatwej do opanowania mocy przy każdej prędkości.

Aby uniknąć spadku komfortu cieplnego spowodowanego ciepłem przenoszonym przez tylne cylindry, w V4 Granturismo zastosowano strategię dezaktywacji tylnych cylindrów na biegu jałowym. Podczas postoju motocykla proces spalania w cylindrach zostaje zatrzymany, co poprawia komfort termiczny kierowcy i pasażera dzięki obniżeniu temperatury przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia paliwa.

 

Główne dane techniczne silnika V4 Granturismo

 

•          4-cylindrowa konstrukcja, poj. 1158 cm3, układ V 90°

•          Średnica cylindra i skok tłoka 83 x 53,5 mm

•          Stopień sprężania 14:1

•          Moc maksymalna 125 kW (170 KM) przy 10,500 obr/.min.

•          Maksymalny moment obrotowy 125 Nm (12,7 Kgm) przy 8,750 obr./min.

•          Homologacja Euro 5

•          Rozrząd łańcuchowy z podwójnym głowicowym wałkiem rozrządu, 4 zawory na cylinder

•          Mokre sprzęgło wielotarczowe

•          Półsuchy system smarowania z trzema pompami oleju: 1 doprowadzająca i 2 powrotne

•          Cztery przepustnice owalne (ekwiwalent średnicy 46 mm)

•          6-biegowa skrzynia z systemem Ducati Quick Shift (DQS) Up & Down

•          Okres między kontrolami zaworów 60,000 km

•          Funkcja dezaktywacji tylnych cylindrów

 

24/03/2021

Nowy Monster już w Polsce! Zobacz go na żywo podczas The Red Tour vol. 3

23/03/2021

Zespół Aruba.it Racing - Ducati rozpoczyna sezon WorldSBK 2021

22/03/2021

Plebiscyt Best Bikes 2021 - aż 5 modeli Ducati na podium!