Ducati świętuje 90 lat istnienia

Od 1926 roku Ducati tworzy emocje. Doskonałość zrodziła się we Włoszech, w Borgo Panigale, gdzie rosła i rozwijała się rok po roku.

Historia Ducati to unikatowy talent inżynieryjny, dzięki któremu powstały wyjątkowe motocykle, idealnie dopracowane pod względem wyjątkowej stylistyki oraz sportowego charakteru.

1926

W Bolonii, rodzina Cavalieri Ducati razem z innymi inwestorami zakładają Radio Brevetti. Ich celem jest dostarczanie komponentów dla rozwijającego się przemysłu transmisji radiowych na bazie patentów Adriano Ducati.

1946

Pojawia się Cucciolo: ten mały pomocniczy silniczek do rowerów wkrótce staje się światowym przebojem. W bardzo krótkim czasie Cucciolo przekształca się w prawdziwy miniaturowy motocykl i zaczyna zdobywać zwycięstwa w wyścigach, począwszy od historycznego triumfu Mario Recchia w regionalnych mistrzostwach Emilia Romagna.

1954

Założona zostaje firma Ducati Meccanica, której celem jest tworzenie motocykli. Przybycie takich topowych mechaników lotniczych jak Fabio Taglioni wpływa na wprowadzenie unikalnych rozwiązań technicznych, które rozwijane są po dzień dzisiejszy, a Ducati kontynuuje pasję wygrywania: Motogiro, szwedzkiego GP (1956) oraz GP Narodów (1958).

1972

Ducati wygrywa legendarny wyścig 200 Mil Imola na 2-cylindrowej desmodronicznej jednostce napędowej o pojemności 750 cm3 – wspaniałej konstrukcji, która dała początek wszystkim kolejnym wyjątkowym silnikom o pojemności 750 cm3 Super Sport.

1979

Ducati Pantah 500 – pierwszy motocykl z rurową ramą kratownicową oraz paskiem rozrządu zostaje zaprezentowany publicznie.

1988

Marco Lucchinelli zostaje pierwszym w historii zwycięzcą wyścigu mistrzostw świata Superbike w Donington w roku 1988.

1994

Carl Fogarty wygrywa pierwszy ze swoich czterech tytułów Mistrza Świata Superbike na Ducati 916, najbardziej legendarnym motocyklu sportowym ostatnich dwóch dekad.

2003

Rozpoczyna się przygoda Ducati w MotoGP.  Podium w pierwszej rundzie, pole position w trzeciej rundzie oraz zwycięstwo w szóstej – tak powstaje zwycięski zespół stworzony przez Desmosedici oraz Lorisa Capirossiego.

2007

Debiutuje silnik 800 cm3 Desmosedici, a Ducati jako pierwszy europejski producent od ponad 34 lat wygrywa swój pierwszy tytuł Mistrza Świata MotoGP dzięki Casey’owi Stonerowi oraz Desmosedici GP07.

 

2015

Wyprodukowany zostaje milionowy egzemplarz Ducati w bolońskiej fabryce – którym jest Monster 1200 S. Dla podkreślenia tego ważnego, milowego kroku w historii firmy, został on specjalnie oznaczony. W tym samym roku, model 1199 Panigale staje się pierwszym w historii motocyklem, który wygrywa  Compasso d’Oro – najbardziej prestiżową nagrodę włoskiego wzornictwa przemysłowego.

Do góry