Setna rocznica urodzin inżyniera Fabio Taglioni

11/09/2020

‘Ojciec’ rozrządu desmodromicznego oraz projektant wielu rewolucyjnych motocykli, Taglioni, współpracował z Ducati od roku 1954 do 1984
W Lugo di Romagna, rodzinnej miejscowości Taglioni, oddano hołd pamięci tego znakomitego inżyniera
Na stronie internetowej Ducati oraz na kanale YouTube  dostępny jest mini serial ‘Fabio Taglioni - Życie Pełne Pasji’, który opowiada historię życia włoskiego inżyniera
 

Setna rocznica urodzin inżyniera Fabio Taglioni

Borgo Panigale, (Bolonia, Włochy), 10 września 2020 r. - W dniu setnej rocznicy urodzin Fabio Taglioni, Ducati świętuje i składa hołd pamięci włoskiego inżyniera, autora wielu rewolucyjnych projektów. Wśród jego dokonań na szczególną uwagę zasługuje rozrząd desmodromiczny – technologia, która nierozerwalnie połączyła nazwisko Taglioni z sukcesem bolońskiego producenta motocykli.

Taglioni urodził się w San Lorenzo di Lugo 10 września 1920 r., ukończył inżynierię mechaniczną w roku 1943 i dołączył do zespołu Ducati jako Dyrektor ds. Technicznych dnia 1 maja 1954 r. – jest to data rozkwitu projektów, pomysłów i patentów, dzięki którym tandem Ducati-Taglioni zyskał miano legendy w świecie dwóch kółek. Zaledwie 40 dni od dołączenia do Ducati, Taglioni stworzył swoje pierwsze cudo - Gran Sport 100, znane również jako ‘Marianna’ - które od razu stało się potęgą we włoskich długodystansowych wyścigach drogowych Gran Fondo.

Po paśmie sukcesów osiągniętych przez Gran Sport 100 oraz 125, inżynier z Lugo postanowił poświęcić się całkowicie wyścigom i rozpoczął ambitny projekt rozrządu desmodromicznego. Jak dotąd ‘desmo’ było ryzykownym przedsięwzięciem pod kątem technicznym, jak i konstrukcyjnym, jednak Taglioni wykazał się nieustępliwością i niezwykłymi umiejętnościami, które pozwoliły mu na przestudiowanie tego zagadnienia, udoskonalenie go i odniesienie sukcesu. Pierwszym motocyklem wyposażonym w rozrząd desmodromiczny był 125 GP Desmo, który wygrał swoje pierwsze Grand Prix miesiąc po debiucie i z czasem zyskał miano najszybszej 125 na świecie.
W kolejnych latach Taglioni uczestniczył aktywnie w przemysłowym odrodzeniu Ducati,
 
tworząc takie projekty, jak 175 Gran Turismo oraz biorąc udział w narodzinach Ducati Scrambler, wykazując się poziomem doskonałości inżynierskiej nie tylko pod kątem prędkości, ale także niezawodności i wytrzymałości.

Gdy Taglioni spełnił swoją rolę w uczynieniu Ducati marką międzynarodową, powrócił do pracy nad nowymi projektami i rozpoczął przygotowania do powrotu Ducati na tory wyścigowe, co miało miejsce w roku 1971 w przypadku 500 GP oraz w roku 1972, kiedy to odbył się debiut 750 GT, pierwszego dwucylindrowego motocykla w historii bolońskiego producenta, zasilanego 90° wzdłużnym silnikiem dwucylindrowym. 750 Imola (opracowany na podstawie GT) debiutował z rekordowym czasem na Imola 200, gdzie przed oczyma 85 000 widzów dokonał jednego z najwspanialszych wyczynów w historii sportów motocyklowych, kiedy to Paul Smart i Bruno Spaggiari przekroczyli metę jako pierwsi. Do końca swojej kariery Taglioni kontynuował działalność innowacyjną i eksperymentalną na polu wyścigowym, sygnując swoim nazwiskiem takie projekty, jak Pantah 500 oraz 750 F1.

Życie i kariera inżyniera Fabio Taglioni zostały upamiętnione wieczorem w środę, 9 września, w Pavaglione  Lugo di Romagna, w jego rodzinnej miejscowości. Wydarzenie to było sponsorowane przez miasto Romagna. Kurator Muzeum Ducati Museum Livio Lodi opowiadał o fundamentalnych etapach w historii współpracy pomiędzy Taglioni a Ducati. W uroczystościach uczestniczył także Burmistrz Miasta Davide Ranalli, Członek Rady Miejskiej zajmujący się turystyką Andrea Corsini, pisarz Luigi Rivola oraz wiele innych osobistości, takich jak sławny włoski komik Giuseppe Giacobazzi, który zrelacjonował, w swoim charakterystycznym stylu, dokonania Taglioni i kierowców Ducati na torze Imola 200 w roku 1972.

Mini serial ‘Fabio Taglioni - Życie Pełne Pasji’ jest dostępny na stronie internetowej Ducati oraz na kanale YouTube. Odcinki opowiadają historię inżyniera z Romagna i są opatrzone ekskluzywnymi obrazami i filmikami.
 

24/03/2021

Nowy Monster już w Polsce! Zobacz go na żywo podczas The Red Tour vol. 3

23/03/2021

Zespół Aruba.it Racing - Ducati rozpoczyna sezon WorldSBK 2021

22/03/2021

Plebiscyt Best Bikes 2021 - aż 5 modeli Ducati na podium!